Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nákup semen Plumerií

 Poslední dny trávím nad internetem  a zjišťuji důležité informace o nákupu semen Plumerií. Informace čerpám zejména ze stránek něměckých, anglických a amerických prodejců a pěstitelů, kteří mají s pěstováním těchto rostlin mnohaleté zkušenosti. V průběhu čerpání informací jsem získala velmi zajímavé poznatky.  Bohužel, zde, v ČR je takřka nemožné sehnat semena či rostliny, které by byly v našich podmínkách květuschopné. Plumerie ve své domovině rostou jako několika metrové stromy či keře. K tomu, aby vykvetly, potřebují rozsáhlý kořenový systém. Protože tyto rostliny jsou v našich podmínkách ne-mrazuvzdorné, musí se pěstovat v nádobách. A bohužel, nádoby a obsah zeminy v nich je limitují v růstu a rozvoji kořenové soustavy, a z toho vyplývá, že byť se budeme snažit sebevíc, v nádobě nám poroste jen zelené "koště" bez květů.

Naštěstí existují druhy/variety, které jsou vyšlechtěné speciálně pro pěstování v nádobách. Jde o druhy zakrslé = dwarf, malé = small a střední = medium. Tyto druhy bezpečně kvetou i v našich podmínkách. Vrátím-li se k nákupu semen nebo rostlin, na českém trhu je takřka neseženete. Semena, která se zde prodávají na různých inzertních serverech, např. Aukro, patří varietám, které, jak jsem uváděla výše, u nás nikdy nepokvetou. I já jsem ze začátku udělala chybu, kterou dělá většina těch, kdo si zakoupí svá první semena, a nakoupila je přes běžné inzerce. Nynější semenáče, jejichž popis a foto brzy doplním, s největší pravděpodobností pak použiji jako podnože k roubování.

Další, a to velmi zásadní informace se týká modrých odstínů květů Plumérií. Modré květy bezpochyby patří k těm nejatraktivnějším. Pravda o jejich barvě a původu je zcela jiná. Ano, Plumerie mají modré odstíny květů. Tyto rostliny jsou však extrémně vzácné, jsou pečlivě hlídány světovou organizací pro pěstování Plumerií a každé jejich vykvetení podléhá hlášení. Z toho vyplývá, že sehnat taková semena je velmi obtížné. Všichni ti, kdo na běžně dostupných inzertních serverech prodávají semena modrých květů, nabízí jen jiné, barevně upravené květy. Takže pozor na tyto prodejce.

Díky získaným informacím se v nejbližší době chystám nakoupit semena od německých a anglických pěstitelů, kde mám 100% záruku zisku správných semen trpaslíků, malých a středně vzrůstných rostlin.  

Nejprve se budu věnovat pěstování rostlin ze semen, později přidám i roubování či řízkování.