Jdi na obsah Jdi na menu
 


Návštěvní kniha

Zde můžete vkládat svoje dotazy či připomínky. Pokud to bude v mých silách, ráda Vám je zodpovím, nebo pomůžu s radami při pěstování. Přeji mnoho pěstitelských úspěchů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Změklé roubované adenium

Katka (Adenium Obesum), 24. 9. 2015 13:06

Dobrý den. Bohužel Vaši rostlinu nevidím, těžko takto radit na dálku. Pokud můžete, zašlete mi foto na: kacervojta@email.cz, třeba mi fotografie řekne víc. Pokud došlo ke žloutnutí a opadu listů, je to proces, při změně prostředí, Adenia na jakoukoliv změnu reagují žloutnutím a opadem listů. Pokud je zároveň měkký i kaudex, může jít o hnilobu. Bylo Adenium při přesazení zalito?

Adenia

Sedláková Marcela, 5. 1. 2015 16:05

Dobrý den. S úžasem jsem si prohlížela Vaše stránky. Myslela jsem si, že existuje pouze barva růžová a červená. Těch nádherných odstínů, co máte ve sbírce, to závidím. Já jsem si loni koupila jeden červený a protože mi krásně kvetl, chtěla bych si pořídit další barvy. Lze u Vás koupit např. semenáčky či starší rostliny? Jsem dost nešikovná a uritě by mi ze semen nic nevyrostlo. Za kvalitu ráda zaplatím. Děkuji za zprávu na mail: MarcelaSed1@seznam.cz.
Sedláková

Adénka

Radka, 29. 8. 2014 17:40

Dobrý den.

Adénky máte v novinkách (18.8.2014) hezké. Chci se zeptat, ty dlouhé větvičky jsou přírůstky za rok? Já je každý rok seřezávám a mám je nějak kratší.

Opravdu?

Andy, 2. 8. 2014 22:14

Dobrý den,

zajímalo by mě, jestli máte nějaké zkušenosti s touto radou, kterou jsem našla na vašich stránkách: "Pokud na několik týdnů až měsíců ohnete vrchol hlavního stonku do oblouku, vyprovokujete nejen rychlé rašení bočních větví, které je možné řezem dále tvarovat, ale též výrazně urychlíte tvorbu prvních květů." A skutečně je to možné i u tak mladých semenáčů, které mají třeba rok?

Zároveň bych se chtěla pochlubit svou sbírkou Adenií, téměř 1,5 roků staré semenáče (pevně doufám, že odkaz funguje!):
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.715980345140259.1073741833.100001849017502&type=1&l=c28e3811be

Hezké léto!

Re: Opravdu?

Katka (Adenium Obesum), 18. 8. 2014 20:13

Dobrý den,

nejdříve Vám musím pochválit Vaše Adenia, máte je nádherná, pěkně rostlá. Já osobně s radou, kterou citujete, bohužel zkušenost nemám.

Přeji hezký večer.

Je to pěkné

Miroslav Tomeček, 12. 7. 2014 10:49

Jsou to pěkné stránky, jen tak dál. Držím palce :-)

Re: Je to pěkné

Katka (Adenium Obesum), 17. 7. 2014 15:52

Dobrý den p. Tomeček, děkuji za krásná slova!

Žloutnutí listů

Petr, 12. 4. 2014 17:10

Dobrý den,
asi před měsícem jsem si koupil adenium socotranum. Rostlina měla asi 2 listy na koncích hnědé a zbytek listu byl trochu žlutý. Rostlinu jsem přesadil a pak asi týden nezaléval, ale rostlině začaly pomalu žloutnout další listy. Použil jsem substrát pro kaktusy od AgroCS. Asi za týden a půl odpadly 2 listy ale asi dalších 7 jich má žlutý flíček. Rostlina neroste, jediné co roste tak je pravděpodobně náběh květu, který za poslední týden narostlo asi o 0,5 cm. Nerad bych o rostlinu přišel? Může to být pouze šok s přesazení?

Pro přesnější určení fotky jsou zde: http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=76&t=1156

Děkuji za odpověď
Petr

Re: Žloutnutí listů

Katka (Adenium Obesum), 14. 4. 2014 8:43

Dobrý den Petře, nejprve se zeptám, bylo zcela nevyhnutelné Adenium přesazovat?

A nyní ke žloutnutí listů. Dle přiložené fotografie soudím, že nejde o nic "vážného". Listy mohou žloutnout ze dvou důvodů: 1) nedostatek živin, 2) nedostatek okolní vláhy. Zkontrolujte kaudex, zda-li je pevný, není třeba se obávat hniloby. Rostlinu zalijte roztokem hnojiva (já hnojím již měsíc, co 3 týdny Kristalonem START), obzvlášť, pokud má nasazeno na květ. Hnojení opakujte ještě jednou a pak přejděte na Kristalon Plod a Květ, nebo na hnojivo určené pro sukulenty. Rostlinu také roste, roztok hnojiva můžete přidat i do rozprašovače.

Přeji mnoho pěstitelských úspěchů.

Přesazení a hnojení

Andy, 7. 3. 2014 9:22

Dobrý den,

mám rostlinky Adenií rok staré, zajímalo by mě, jestli je mám přesadit, anebo to není nutné. Někde jsem četla, že se Adenia snad ani tak často přesazovat nemusí, že stačí jedině tehdy, až bude kmínek deformovat květináč.

Také bych se chtěla zeptat, kdy začít s hnojením, mám nachystaný jak Kristalon START, tak tekuté hnojivo pro kaktusy a sukulenty.

P.S.: Neplánujete nějaké nové fotografie Vašich rostlinek? :)

Děkuji.

Re: Přesazení a hnojení

Katka (Adenium Obesum), 7. 3. 2014 9:58

Dobrý den,

pokud není nezbytně nutné (např. křeny či kaudex deformující květináč), není opravdu třeba Adenium přesazovat.

S hojením a zvýšenou zálivkou začněte již teď, doporučuji Kristalon START, později Kristalon PLOD a KVĚT (nově GOLD). Hnojte 1 - 2x měsíčně dle podmínekn okolí, vždy však substrát musí proschnout. Hnojivo můžete přidat i do rosení.

Nové fotografie budou, jen čekám na lepší podmínky a na to, až se rostliny po zimě více olistí.

Prosím o radu

kopr, 5. 3. 2014 15:52

Dobrý den,
mám adenie 20-30cm vysokě a chtěl bych je zkrátit. Mohu je před řezem přesadit.Jsou pěstovaná ze semen a některá už kvetla.Moc děkuji za odpověd.

Re: Prosím o radu

Katka (Adenium Obesum), 7. 3. 2014 9:45

Dobrý den,
ano, rostliny před řezem přesadit můžete, ale je třeba dodržet jisté kroky, aby rostlina přesazení "přežila", a sice přesazovat opatrně, aby nedošlo k poškození kořenů. Rostlinu pak cca měsíc nezalévat, jen rosit, což je malinko s rozporem při jarním "probouzení" se zimního klidu, kdy se již teď začíná více zalévat a hnojit.

Pokud bude rostlina seříznuta, nesmí se cca měsíc rosit! Pozor, seříznutím rostliny zbrzdíte násadu květů.

Děkuji za dotaz a přeji příjemný den.

Usychání a zimování Adenií

Andy, 7. 10. 2013 12:36

Dobrý den,
potřebovala bych Vaši radu - patrně máte zkušeností s pěstováním Adenií více než já :) V březnu a dubnu jsem vysela semínka, nyní už mám krásné malé rostlinky, kterým se daří, ale přesto jsem u nich s koncem letních dnů zaznamenala změnu: některé lístky začaly žloutnout, některé usychat nebo jinak krabatět. Přestala jsem je zalívat tak často, jak jsem byla zvyklá, protože jsem si myslela, že jsou prostě přelité (rostlinky nerosím)... Jejich stanoviště je na západním okně, může být jejich usychání způsobeno třeba teplem z radiátoru, suchým vzduchem? Bojím se je zalít znovu, aby ještě více nežloutly. Tím pádem mi také vyvstává otázka, kam s Adeniemi přes zimu? Nechat je u stávajícího okna v teple okolo 20 stupňů, nebo dát do většího chladu, aby si odpočinuly? Doufám, že jsem něco nezanedbala, nerada bych přišla o 10 rostlinek...
Předem děkuji za radu, bude pro mne velmi cenná!

Re: Usychání a zimování Adenií

Andy, 7. 10. 2013 12:40

Ještě doplním, že jsem rostlinky kontrolovala a nenašla jsem žádné případné škůdce.

Re: Re: Usychání a zimování Adenií

Katka (Adenium Obesum), 8. 10. 2013 12:59

Dobrý den,
to, co píšete je pro Adenia typické a není se čeho bát. Při přechodu např. z venkovního letnění do pokojového zimování Adenia začnou shazovat listy, reagují tak na změnu prostředí. Pokud je jejich kmínek (kaudex) stále pevný, je vše v pořádku (pokud by byl měkký a listy by byly ovadlé a žluté, byla by to známka vnitřní hniloby).
Co se týká zimování, ideální teplota je kolem 20C a na slunném místě, zálivku omezit dle stavu kaudexu - jakmile se začne "svrašťovat", zalít.

Re: Re: Re: Usychání a zimování Adenií

Andy, 9. 10. 2013 15:06

Dobrý den,
tak to jste mě uklidnila, já už jsem se bála, že to mají rostlinky spočítané :) Počkám, jestli se časem spraví a ještě povyrostou, mám pocit, že se jejich růst maličko zastavil. Jinak kmínek mají velice pevný, snad mi v pohodě přečkají zimu.
Děkuji ještě jednou za radu!

Re: Usychání a zimování Adenií

JanZ, 17. 10. 2013 12:24

Dobrý den,
mám podobný problém s tím, že jsem si Adenium Arabicum zakoupil letos na podzim. Pro větší názornost, snad nevadí, přiložím odkaz, kde jsem uvedl i fota a popsal jej důkladněji. Poradíte prosím o co by se mohlo jednat?
http://sukulenty-kaktusy.cz/spsforum1/viewtopic.php?f=13&t=579

Re: Re: Usychání a zimování Adenií

Katka (Adenium Obesum), 17. 10. 2013 12:40

Dobrý den,

některým rostlinám po důkladném zalití trvá i několik dní, než se jejich kaudex vyplní a stane se pevným. Pokud je rostlina důkladně zalita, vyčkejte až do úplného proschnutí substrátu. To je dostatečně dlouhá doba na to, aby rostlina do sebe vstřebala potřebnou vodu. Pokud se ani tehdy nezpraví (zůstává měkká), pravděpodobně půjde o hnilobu. Z obrázku se mi rostlina, bohužel, jeví jako v počátečním stavu uhnívání. Nezbude, než vyčkat. Přeji mnoho pěstitelských úspěchů.

Re: Re: Re: Usychání a zimování Adenií

JanZ, 17. 10. 2013 12:54

Děkuji za rychlou odpověď. Budu tedy vyčkávat, v případě, že se náznak hniloby projeví více, zkusím rostlinku zachránit tím, že ji nařízkuju.
Hezký den :-)