Jdi na obsah Jdi na menu
 


Insekticidy

29. 4. 2012

INSEKTICIDY NA SVILUŠKY

Nissorun 

Tento prostředek má na svilušky velmi zajímavý účinek. Nehubí přímo nymfy nebo dospělce, ale zabíjí vajíčka a zbytek populace sterilizuje. Zabrání jim v rozmnožování. V místech, kde určitě víte, že budete mít problém se sviluškami, je Nissorun vhodný jako prevence. Nejlépe v době růstu. Je dobré ho používat v  kombinaci s ještě jiným pesticidem. Dobrých výsledků dosáhnete s  výrobkem SviluStop. Obsahuje 3,5 g Nissorun a 5 g Omite. Nejdříve na zahrádku použijeme Omite, to jejich populaci skoro vyhubí. Počkáme 3 dny, než se nám kvítí vzpamatuje, a nasadíme Nissorun. 

Omite 30W
 
Všechny druhy tohoto výrobku mají účinnou složku zvanou propargite. Bohužel ani tato látka není šetrná jak k vám, tak k životnímu prostředí. Jako všechny chemické postřiky i tento je velmi agresivní a svilušky spolehlivě vyhladí. Prodává se v olejové formě (Omite 570 EW), kdy musí být kytička pokryta rozprášenou olejovou emulzí. Svilušky se udusí a otráví. Tuto metodu bych moc nedoporučoval, protože pokrytí olejem není nejlepší ani pro naši zahrádku. Dá se sehnat i ve formě prášku (Omite 30 W), který rozředíme a rozprášíme. Zde žádný olej není, kytka sice bude zasažená, ale po 2 dnech by měla být v kondici jako před postřikem. 
 
Talstar

 Syntetický pyretroid je zde hlavní účinnou látkou. Působí jako kontaktní jed. Rostlinku budeme muset tímto přípravkem pokrýt celou, a nejvíc naneseme na spodky listů. Tato postřiková látka není tolik agresivní, takže při velkém zasažení naší zahrádky ji můžeme použít i ve fázi květu. 

Neudosan

Draselná sůl přírodních mastných kyselin zajišťuje celkem slušnou odvetu všem savým roztočům, kteří napadli vaše mazlíky. Je jasné, že při větší kontaminaci už nemůže fungovat tak spolehlivě. Je velmi dobrá na prevenci, protože neobsahuje olej. Sůl roztoče vysuší. Svojí funkcí ohrožuje pouze roztoče, proto je vhodná i na květovou fázi. S tímto přípravkem by neměl nastat žádný závažný problém. 

Vertimec 1,8 EC

Postřikový insekticidní a akaricidní přípravek ve formě emulgovatelného koncentrátu určený k hubení svilušky chmelové ve chmelu, svilušek, vrtalek (Liriomyza spp.) a třásněnek včetně třásněnky západní v okrasných rostlinách, okurce, paprice a rajčeti. Obsah: 18 g abamectin. 

 Frutapon

obrv-4895-9454-1-.jpgpomocný prostředek na ochranu pokojových rostlin s kontaktním insekticidním účinkem.Postřikový přípravek ve formě aplikační emulze rafinovaného a parafínového oleje ve vodě pro pravidelnou hygienu pokojových rostlin a pro obnovu původního lesku listů a zlepšení vzhledu pokojových rostlin,s vedlejším insekticidním účinkem.Po aplikaci lesku dodá rostlinám sametový lesk,kterým se odstraní různé zaschlé skvrny,prach a zlepší se vzhled listů.Vrstva oleje může navíc způsobit udušení všech dostatečně zasažených škůdců rostliny..Aplikace přímo na list,neředí se.
 

INSEKTICIDY NA MŠICE A MOLICE

Mospilan

Mospilan 20SP je systémově působící insekticid ze skupiny neonikotinoidů. Působí jako neurotoxikant, tzn.blokuje nikotinový Ach receptor v postsynaptické membráně nervového systému živočišných škůdců. Přípravek působí systémově i translaminárně, prostupuje celým profilem listu. Účinkuje jako kontaktní a požerový jed ve velmi nízkých dávkách, má relativně rychlé počáteční působení v porostu. Vyniká dlouhodobým a vyrovnaným reziduálním účinkem proti širokému spektru živočišných škůdců rozhodujících zemědělských plodin.