Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní informace

24. 4. 2012

Syn.: Nerium obesum Forssk., Adenium coetaneum Stapf, Adenium honghel A. DC.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
 

adenium-obesum-4-1-.jpg

Rozšíření: Subsaharská tropická Afrika a nejjižnější část Arabského poloostrova. V severní Africe Egypt, v severovýchodní Africe Čad, Etiopie, Somálsko, Súdán, ve východní Africe Keňa, Tanzanie, Uganda, v západní Africe Guinea, Mali, Niger, Nigerie, Senegal. Na jihu Arabského poloostrova v Ománu, Saúdské Arábii a v Jemenu.


Ekologie: Roste v aridních křovitých oblastech, zvláště na kamenitých místech, také na řídce zalesněných plochách, v nadmořských výškách mezi 0–1200 m. Jsou adaptovány na sukulentní způsob života – ukládají vodu do svých měkkých zduřelých kořenů a kmenů jako zásobu na suché období.

Popis: Sukulentní keř nebo malý strom, stále zelený v tropickém klimatu a poloopadavý až opadavý v chladnějších podmínkách. Dorůstá výšky 0,5–4 m, má zesílený kmen a naduřelé bazální části větví. Kůra je hladká, světle šedě, šedohnědě nebo šedozeleně zbarvená. Lopatkovité listy obrůstají větve ve spirálách zhušťujících se u vrcholu výhonů, jsou jednoduché, kožovité, 5–15 cm dlouhé, 1–8 cm široké. Během suchého období obvykle listy opadávají a zůstávají jen květy. Květy jsou trubkovité, s pěti lístky, 2–5 cm dlouhé, s vnějším průměrem 4–6 cm, vzdáleně podobné rodu Plumeria a Genera. Mají červenou a růžovou barvu, často s bílým a červeným zabarvením vnějšku hrdla. Plody jsou šedé, světle šedohnědé nebo červenohnědé měchýřky, semena jsou s chmýrem.

Využití: V mírném pásmu je to oblíbená pokojová rostlina, zajímavá nápadnými květy a bizarními tvary kmínku a větví, pěstuje se velké množství různých kultivarů. Vyžaduje slunné stanoviště a teplotu v zimě minimálně 10 °C, režim zalévání podobný jako kaktusy. Množí se ze semen nebo řízkováním, hybridy jsou často roubovány na semenáčky. Rostlinky pěstované ze semen mívají zbytnělé kmínky už v raném věku.
Poznámka: Rostliny vylučují vysoce toxickou mléčnou tekutinu, kterou domorodci v Africe používali k namáčení hrotů šípů při lovu a k medicínským účelům. Drcená kůra sloužila k vyvolání potratu, prášek pro dobytek proti vším a blechám. Výluh se používal jako nosní kapky, k léčení revmatismu, výronů, otoků, ochrnutí a kožních infekcí.

_vyr_213adenium11111111-1-.jpg