Jak pěstuji Adenia
24. 4. 2012
Výsev semen
- Samotná semena před výsadbou namočím na 12 - 24 hodin do vody. Živá a zdravá semena po nasátí vodou nabobtnají a klesnou ke dnu. Semena, která zůstanou plavat na hladině vyhodím, patrně jde o stará semena, či semena se zaschlým embryem.
Příprava substrátu
- Jako výsevní substrát používám klasický písek (bratčický), který 3x propařím vařicí vodu, aby se zničily zárodky patogenů, tj. hub, plísní a parazitů.
Klíčení a přesazování
- V připraveném substrátu vytvořím malé brázdy, do kterých vložím semena. Ta nezahrabávám, semena klíčí na povrchu a prakticky ihned. Klíční semena nesmí zaschnout, proto povrch písku pravidelně rosím. Jakmile mají semenáčky dva lístky, přesadím je do nového substrátu. Nový substrát je směsí substrátu na sukulenty, písku a drceného kokosového vlákna (Lignocelu) v poměru 2 : 1 : 1. Jakmile mají semenáčky cca rok, vždy na jaře je přesadím do většího květináče. Pro tyto rostlinky substrát také míchám v jiném poměru, a to: 2 díly kompostu : 2 díly substrátu na sukulenty : 1 díl Lignocelu : 1 díl písku.
Zálivka, ochrana, hnojení
- Mladé rostlinky pravidelně v době vegetace pravidelně zalévám a rosím. Zalévám na substrát a listy, ale vždy jen tak, aby mezi jednotlivými zálivkami substrát úplně proschnul. Rosím většinou večer. Používám pouze dešťovou vodu. Semenáčky po prvním přesazení od vyklíčení hnojím Kristalonem START, větší rostliny pak hnojivem na kaktusy a sukulenty. Hnojím v intervalu 1x za týden až čtrnáct dní. V době vegetačního klidu nehnojím a zálivku omezím na jedno zalití během 3 - 4 týdnů.
Pěstování a přezimování
- Moje první semenáčky mám od vzejití stále doma, na okenním parapetu orientovaného na jižní stranu. Tady strávily jak léto, tak i zimní období klidu. Od prvních teplých jarních dní je přes den dávám na přímé sluníčko, na noc je uklízím zpět domů. Takto budu postupovat až do podzimu, pak je odesu na zimní stanoviště, což bude světlá chodba s teplotou kolem 15oC.