Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tvarování a řez Adenií

Adenia jsou rostliny velmi tolerantní k řezu i tvarování. Velmi spolehlivě je lze tvarovat na bonsai. Neseřezávané rostliny se vytahují do výšky, špatně nakvétají a nemají tolik plný a mohutný kaudex, kvůli kterému jsou tyto rostliny jedinečné. Níže uvedu popis jak rostliny tvarovat.

S prvním seříznutím netřeba otálet, já jsem letošní rok v průběhu března až dubna seřezala 90% svých jednoletých semenáčů. Obecně platí, že čím jsou seřezávané větve silnější, tím lépe se bude rostlina větvit.

dwarf-ts3-1-.jpg

Řez provádíme ideálně brzy z jara (březen), tj. v období, kdy se rostliny probouzí se zimního klidu a kdy se začíná se zálivkou. V této době se rostliny nejvíce větví. Samotný řez by měl být prováděn ostrým nožem a měl by vést v místě, kde byl, nebo je třetí list a výše. POZOR! Po řezu začne vytékat bílá, jedovatá šťáva - latex! Řeznou ránu vysajeme papírovým kapesníkem, aby latex nestékal po kmeni. Způsobuje tím nevzhledné stopy. Po řezu rostlinu několik dní nerosíme a ránu necháme řádně zaschnout. Zamezíme tak infekci patogenů.

390651_adenium_arabicum14-1-.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roubování na Oleandr

Adenia se také roubují, a to na příbuzný Oleandr. Roubování se provádí proto, aby se docílilo lepší a bohatší násady květů. Zde platí, že jak podnož - Oleandr, tak roub - semenáč Adenia musí být květuschopné. To je bezesporu výhodou roubování. Nevýhodou je, že roubovanci pak ztratí charakteristický "lahvový" vzhled kmenu - tj. kaudex, který je pro Adenia tolik typický, a pro mě uchvacující.

 

Kořeny "na substrátu"

adenium-rootstock3-a-1-.jpg

Pokud se nám líbí vzhled Adenia jako bonsai, s různě pokroucenými kořeny na povrchu substrátu, můžeme toho docílit následujícím způsobem. Rostlinu ze subsrátu vyjmeme a kořeny položíme na povrch substrátu tak, aby jejich 2/3 byly na povrchu a zbývající 1/3 zůstala v zemi. Kořeny můžeme různě proplést, pokřivit, fixovat drátky, pod kořeny můžeme dát kameny atd. A pak už jen čekat.

 

 

 

 

adenium-1-.jpg

 

Příspěvky

Jarní řez Adenií

10. 2. 2013

 

Tvarování rostliny a podpora násady květů

25. 4. 2012